Насправді, хоч би якими у вас були доходи, якщо ви не вмієте грамотно займатися фінансовим плануванням, то досягти тих чи інших фінансових цілей буде надзвичайно складно. Тому ми рекомендуємо вам обов’язково ознайомитися з різними способами фінансового планування, з інструментами, а також про те, як грамотно вести особистий бюджет: щоб на все вистачало, щоб доходи та витрати були оптимізовані і щоб збирати гроші було набагато простіше.

Ведення особистого бюджету: що потрібно знати?
Насамперед необхідно враховувати всі свої як доходи, так і витрати. Для цього можна завести, наприклад, спеціальний додаток для обліку фінансів. Вибір зараз великий і ви можете вибрати те, яке буде максимально зручним для вас. До речі, багато подібних програм синхронізуються з вашими банківськими обліковими записами і автоматично враховують ті чи інші витрати. Також варто взяти до уваги такі кроки:
- Оптимізуйте облік фінансів. В основі ведення бюджету лежить такий самий принцип, як і в контролі ваги: треба рахувати. Тільки замість калорій гроші. Записуйте будь-які дрібні витрати, в тому числі – на жуйку, грубо кажучи. Дрібні витрати – бич приватного бюджету. Але, як і зайві калорії, ці витрати часто не вкладаються у денну норму. Врахувати дрібні витрати допоможуть правильні інструменти. Не треба вести таблицю або заповнювати зошит. Встановіть на смартфон програму для ведення бюджету, як уже було сказано вище.
- Обов’язково встановіть для себе фінансову мету. Якщо програми для обліку фінансів у вас не прижилися, використовуйте трюк із скарбничками. Скарбничкою може бути і картка, і скляна банка. Отримали зарплату — розкладіть по скарбничках: квартиру, їжу, проїзд, освіту, розваги. І не залазьте в інші скарбнички, якщо в одній скінчилися гроші.
- Підключіть до справи партнера. Це може бути друг, брат, сестра, чоловік чи дружина. Потрібно чесно поговорити один з одним: у когось із вас більше випадків регулярних непотрібних витрат, тому доведеться передати контроль партнеру. Зауважте, що ви віддаєте не право витрачати гроші, а можливість вести облік та складати бюджет: а різниця суттєва.
4.Договоріться про ліміти і спокійно витрачайте. Якщо ви не довіряєте супутникові, то складно говорити про один сімейний бюджет, потрібно вести два особистий і загальний. Якщо ви живете один, доведеться справлятися з усім самостійно: вибору немає.
-
- Не витрачайте більше, якщо ваші прибутки зросли. Безперечно, завжди є речі, на які хочеться витратитися. Але відсвяткуйте своє підвищення один раз – а потім обов’язково постарайтеся стримати доходи – у тому числі, звичайні, щоденні.
- Носіть із собою готівку. Насправді, це чисто психологічний момент. З фізичними грошима важче розлучатися, ніж із віртуальними. І реальні гроші, що шелестять у руках, завжди складніше віддати на якусь нісенітницю, ніж побачити якесь число, яке списалося з віртуального рахунку. Носіть частину коштів готівкою, а найкраще одну велику купюру. Покладіть її окремо від інших грошей. Вона є недоторканним запасом. Ось побачите – її точно не захочеться витратити на якусь нісенітницю.
- Відкладіть покупку. Це стосується будь-яких покупок. Варто тричі подумати перед тим, як купувати щось. Також варто позбавитися від установки про “зайві” гроші. Допустимо, у вас наприкінці місяця залишилося трохи вільних грошей. Не варто відразу ж спускати їх на якусь миттєву хотівку. Покладіть їх на картку або просто в окремий конверт, якщо це готівка.
- Фінансові цілі – це обов’язкова складова вашого особистого бюджету. Фінансові цілі можуть мати різний масштаб: нерухомість, подорожі, гроші на бізнес та стартапи. Встановіть ціль, розбийте її на завдання та підзавдання та йдіть до неї. Мало що так мотивує не робити спонтанних витрат, як наявність великої мети, до якої без цих самих спонтанних витрат ви прийдете набагато швидше.
- Не витрачати більше, ніж заробляєте – це дуже банальна порада. А ще спробуйте витрачати значно менше, ніж заробляєте. Відкладайте щомісяця суму, в еквіваленті, щонайменше 50-100$, а краще – більше, доки у вас не буде “фінансової подушки безпеки”, як мінімум, на кілька місяців вперед.
Як би це дивно не звучало, в контексті цього матеріалу, не ставитеся до фінансового контролю надто серйозно. Чим суворіший контроль – тим сильніше захочеться зірватися.
- Після того, як ви отримали умовно заробітну плату, обов’язково відразу ж відкладайте гроші на обов’язкові витрати. Податки, кредити, квартплата – насамперед. І потім – за пріоритетами.
Насправді, у плануванні бюджету немає нічого страшного чи складного. Навпаки, фінансове планування та планування особистого бюджету дозволяє жити краще, але витрачати при цьому менше. Головне тут – ваше бажання.
Коментарі
Ольга, 2020-10-31 15:46:56
Кроме трат нужно записывать и приход денег. Это важный компонент в финансовой грамотности. Именно на учете прихода и расхода всё и формируется.