Планування особистого бюджету – це надзвичайно важлива частина фінансової грамотності загалом. Якщо ви хоч раз ловили себе на думці про те, що ви витрачаєте більше грошей, ніж насправді можете дозволити, а також на думці про те, що непогано було б відкладати щомісяця певну суму, щоб створити свого роду фінансову подушку безпеки , то наша стаття про планування особистого бюджету – для вас!

Як навчитися правильно планувати особистий бюджет?
Насправді це не так складно, як може здатися на перший погляд. По-перше, ви можете почати користуватися спеціальними мобільними програмами, які дозволяє трекати ваші доходи та ваші витрати. По-друге, ви можете, в принципі, переглянути як свої доходи, так і свої витрати.
- Почніть збирати. Заощадження – це ваш недоторканний запас. Залазити в нього не рекомендується за жодних умов. Збирати можна на довгострокову мету (відпустку, машину, навчання) і на щось бажане у найближчій перспективі (квитки на концерт улюбленого гурту, нові меблі та інше). Нагромадження також будуть “подушкою безпеки” на випадок форс-мажорних ситуацій. Навіть за відсутності форс-мажорних ситуацій, ваш недоторканний запас ви зможете надалі витратити на щось корисне і потрібне. Або, зрештою, інвестувати цю суму кудись, щоб гроші почали працювати на вас і у вас був шанс отримувати пасивний дохід.
- Дуже важливо правильно розподіляти ті доходи, які ви вже маєте. Однією з найпопулярніших схем розподілу особистих фінансів є правило 50/20/30. 50% зарплати відводиться на обов’язкові платежі, 20% – на накопичення, якщо немає боргів та кредитів, а 30% – на розваги, подарунки та шопінг. Спробуйте розрахувати ваш бюджет за цією схемою:
- Поділіть усі ваші витрати на обов’язкові (квартплата, їжа, транспорт) та бажані (подарунки, розваги, одяг, кафе). Обов’язковими витратами в жодному разі не можна нехтувати на користь необов’язкових.
- Проаналізуйте витрати – викресліть зі списку те, без чого можна обійтися або на чому можна заощадити. Саме тому дуже важливо фіксувати всі свої витрати – щоб надалі можна було їх проаналізувати та оптимізувати.
- Виділіть на обов’язкові витрати половину доходу та оцініть, чи змогли б ви прожити на цю суму. Якщо такий варіант розподілу бюджету не для вас, виділіть на проживання більшу суму. Але відкладати гроші просто обов’язково.
- Складіть бюджет, за яким половина зарплати йтиме на те, без чого прожити не можна, 1/5— на накопичення чи виплату боргів та кредитів, а решту — на розваги та необов’язкові покупки. Як правило, саме такий підхід дозволяє максимально ефективно оптимізувати витрати та знайти ресурс для заощаджень та виплат кредитів.
Далі у статті розповімо докладніше, як працювати з кожним типом витрат.
Обов’язкові витрати:
- Порахуйте, скільки ви витрачаєте за місяць на комунальні послуги, оплату інтернету, мобільного зв’язку, кредити. За фактом, це ті витрати, без яких не можна обійтися і ігнорування їх може призвести до проблем.
- Приблизно оцініть витрати на транспорт. Якщо це машина – то на бензин, якщо ви користуєтеся громадським транспортом – на оплату проїзду.
- Є ще й обов’язкові річні витрати: техогляд машини, страховка, техобслуговування, відпустка. Не забувайте, що витрачатися необхідно також на медицину: як мінімум, на профілактичні огляди та щеплення.
- Якщо у вас є кредити, обов’язково погашайте раз на місяць, як мінімум, обов’язковий платіж. Це допоможе вам уникнути прострочень і, таким чином, ви не платитимете за них штрафи та подвійні відсотки. У будь-якому випадку, борг – платежем червоний, не забувайте про це. Плюс – чим швидше ви попрощаєтеся з боргами, тим швидше ви зможете відкладати гроші на будь-які ваші цілі – хоч на бізнес, хоч на нерухомість, хоч на відпустку.
- Сюди варто віднести витрати на харчування.
Необов’язкові витрати
Як правило, значній оптимізації підлягають саме необов’язкові витрати. Наприклад:
- Походи в кафе та ресторани можна замінити на домашню їжу як мінімум частково.
- Кошти з догляду, косметику можна також знайти в дешевшому сегменті і, найімовірніше, аналогічне за складом.
- Щоб заощадити на одязі, намагайтеся купувати речі на розпродажах – але класичні, поза трендами та гарною якістю. Те саме стосується і взуття.
- Розваги – ще одна стаття необов’язкових витрат. У будь-якому випадку балувати себе потрібно, але переглянути витрати такого типу також необхідно.
Насправді, фінансове планування та планування бюджету – це справді не так складно, як може здатися на перший погляд. Ви здивуєтеся, наскільки простіше житиме після оптимізації ваших витрат.
Залишити відповідь